ویژگی های لپ تاپ مناسب برای گرافیست ها

ویژگی های لپ تاپ مناسب برای گرافیست ها :

گرافیست ها معمولاً از برنامه های متعددی به طور هم زمان استفاده می کنند بنابراین لپ تاپی نیاز دارند که بتواند چندین برنامه را به طور هم زمان اجرا کند بدون این که خللی در کار آن ها وارد شود. ضمن این که یک گرافیست با گذشت زمان باید تعداد زیادی پروژه روی لپ تاپ خود ذخیره کند، بنابراین نیاز به فضای ذخیره سازی زیادی هم دارد. از جمله این برنامه ها می توان به فوتوشاپ، Corel و Illustrator که در آنها از پردازش ‌موازی برای انجام محاسبات پیکسل‌ها پشتیبانی می‌شود و تراشه گرافیکی علاوه بر پردازنده و رم می‌تواند در عملکرد لپ‌تاپ موثر باشد.

1-ابتدا از زمینه ی کاری خود مطمئن شوید

طراحی گرافیک کاری نیست که همیشه در دفتر انجام شود و طراحان همیشه در حال جابجایی و حرکتند. یک طراح در جاده ، هواپیما ، خانه و هر جایی که می رود لپ تاپ را با خود می برد. وی با برنامه هایی کار می کند که باید لپ تاپ از عهده ی پردازش و اجرای آن ها برآید؛ بنابراین تعادل بین وزن و کارایی را باید حتماً مدنظر داشته باشد..

2-CPU یا پردازنده بالاتر از حد میانگین

پردازنده در یک سیستم طراحی و گرافیک نقش کلیدی دارد ، توان پردازنده به صورت مستقیم سرعت اجرای برنامه‌ها را مشخص می‌‌کند. سه عامل در پردازنده روی کارایی نرم‌افزارهای طراحی موثر هستند: تعداد هسته‌ها، حافظه ی کش و فرکانس. هر چقدر تعداد هسته‌ها بیشتر باشد ، دستورالعمل‌های بیشتری در واحد زمان پردازش می‌شوند. در این زمینه می‌توان به فناوری هایپرتریدینگ( Hyper Threading )هم اشاره کرد. توسط این فناوری هر کدام از هسته‌های فیزیکی تبدیل به چند هسته مجازی می‌شوند و هر کدام از آنها می‌توانند دستورالعمل‌های مخصوص خود را اجرا کنند. به عنوان مثال یک پردازنده Core i7 که دارای چهار هسته فیزیکی است توسط هایپرتریدینگ تبدیل به یک مدل هشت هسته‌ای می‌شود.

لپ تاپ هایی با پردازنده ی Core i5 یا Core i7 برای گرافیست ها عالی هستند. پردازنده ی قوی موجب می شود تا در کمترین زمان ممکن طرح به شما تحویل داده شود و از اتلاف زمان جلوگیری می کند. اگر گرافیست حرفه ای هستید و از چند برنامه مانند فتوشاپ برای طراحی های پیچیده استفاده می کنید نیاز به یک پردازنده ی Core i7 دارید اما برای انجام پروژه های ابتدایی پردازنده ی Core i5 نیز برای شما کافی است و نیاز نیست هزینه ی اضافی متحمل شوید.

3-رم(RAM)

برای اجرای فتوشاپ و سایر نرم افزارهای گرافیکی نیاز به مقدار زیادی رم هست و برای حل این مشکل چند راه‌حل وجود دارد ، مثلا بارگذاری قسمت عمده فایل گرافیکی در حافظه رم است. سرعت انتقال اطلاعات و دسترسی به داده‌ها در رم‌ها بسیار بیشتر از هارد است و در نتیجه هرچقدر رم‌ها دارای فضای بیشتری باشند سرعت پردازش هم بالا می‌رود.

اگر ظرفیت رم‌ها محدود باشد، برنامه ، قسمتی از هارد را به عنوان حافظه اختصاصی در نظر می‌گیرد و این موضوع باعث می‌شود سرعت اجرای نرم‌افزار محدود به سرعت انتقال اطلاعات از طریق هارد شود.

ظرفیت رم رابطه مستقیمی با سطح کار و اندازه آن دارد. اگر با آیکون‌ها سر و کار دارید .۲ گیگابایت فضا کافی است ولی برای افرادی که بیلبورد یا پوسترهای بزرگ طراحی می‌‌کنند به ۸ تا ۱۶ گیگابایت رم نیاز است. در کل حداقل رم مورد نیاز برای گرافیست های حرفه ای 8GB می باشد.

4-کارت یا تراشه گرافیک

کارت‌های گرافیکی یا تراشه گرافیکی حرفه‌ای دارای ۹۶ هسته و بیشتر هستند. زمانی که تصویری را ویرایش می‌کنید این تغییرات روی تک تک پیکسل‌ها اثر می‌گذارد در نتیجه هر چقدر تعداد هسته‌ها بیشتر باشد ،عملکرد بهتری در پردازش گرافیکی خواهند داشت. البته انتخاب یک لپ‌تاپ با تراشه گرافیکی قدرتمند لزوما به معنی افزایش سرعت در پردازش‌های پیکسلی نیست زیرا این موضوع به عوامل دیگری هم بستگی دارد. به عنوان مثال برنامه فتوشاپ از تراشه‌های گرافیکی ساخت AMD و انویدیا استفاده می‌کند ولی در مقابل برنامه لایت‌روم که برای ویرایش عکس است از پردازش موازی توسط GPU بطور کامل پشتیبانی نمی‌کند. در مورد تراشه گرافیکی لپ‌تاپ باید در نظر داشت هر چقدر تعداد هسته‌ها، ظرفیت حافظه گرافیکی و پهنای باند بیشتر باشد تاثیر بهتری روی عملکرد دارد.

اگر به دنبال بهترین لپ تاپ به صرفه می گردید نیاز نیست هزینه ی زیادی به خاطر گرافیک بالا متحمل شوید بلکه به جای آن رم را در سطح بالایی نگه دارید. البته دقت کنید که کارت گرافیک شما حداقل حافظه ی گرافیکی 2GB داشته باشد.

5-صفحه نمایش یا نمایشگر، بوم شماست

یکی از دلایلی که گفته‌ می‌شود لپ‌تاپ‌ها بدترین ابزار برای گرافیست‌های حرفه‌ای هستند ، نمایشگر آنها است. صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها به ندرت می‌تواند رنگ‌های واقعی را نشان دهد و برای یک تصویر با جزییات بالا، اندازه کوچکی دارد. هر چقدر وسعت نمایشگر بیشتر باشد برای کارهای گرافیکی بهتر است.

حداقل سایز قابل توصیه برای کارهای گرافیکی ، 15 یا حتی 17 اینچی است و زیر 15 اینچ فقط از خرید خود پشیمان می شوید .
به صورت عمده ، صفحه نمایش ها دو نوع هستند براق و مات . صفحه نمایش های مات از درخشش رنگ ها می کاهند و در عوض صفحه نمایش های براق رنگ ها را درخشان و واضح نشان می دهد. برای پروژه های گرافیکی نمایش دقیق رنگ ها بسیار مهم است بنابراین استفاده از صفحه نمایش براق مناسب تر است .

اغلب لپ‌تاپ‌های متوسط و نیمه‌حرفه‌ای دارای نمایشگرهایی با وضوح ۷۶۸*۱۳۶۶ هستند ولی یک لپ‌تاپ با وضوح Full HD اگرچه قیمت بالاتری دارد ، برای نمایش جزییات بهتر است.

نکته سوم در مورد روشنایی است. زمانی که نمایشگر یک لپ‌تاپ روشنایی کمی داشته باشد رنگ‌ها، جلا و درخشندگی خود را از دست می‌دهند.

نکته آخر در صفحه نمایش ، زاویه دید است. لپ‌تاپ‌ها برای کاربرد انفرادی طراحی شده‌اند و اغلب سازندگان ترجیح می‌دهند برای مدیریت هزینه‌ها کمتر از فناوری‌های جانبی مثل پنل‌های IPS استفاده کنند. با این حال وجود این فناوری می‌تواند زاویه دید و کیفیت تصویر را بهبود ببخشد.

6-قابلیت حمل را حتماً مدنظر قرار دهید

طی سال های اخیر لپ تاپ ها سبک تر شده اند و طول عمر باتری ها نیز افزایش یافته است و تهیه ی لپ تاپی با طول عمر و قابلیت حمل پایین قطعاً جابجایی آن را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد؛ بنابراین اگر همواره در حال سفر و جابجایی هستید به شدت برای این مورد اهمیت قائل شوید.

7-سایر ویژگی ها

  • معمولا گرافیست‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که در کار با رایانه دارند بهتر از هر کارشناسی به نقاط ضعف و قوت سیستم‌ها آشنا هستند اما برای افراد تازه‌کار می‌توان موارد دیگری را هم به عنوان اولویت‌های خرید نام برد. به عنوان مثال اکثر پروژه‌های گرافیکی دارای حجم بالایی هستند و نیاز به فضای ذخیره‌سازی زیادی دارند. پس اگر هارد لپ‌تاپ محدود باشد نیاز به یک هارددیسک اکسترنال است.
  • گرافیست‌های حرفه‌ای با میان‌برها در صفحه کلید زیاد کار می‌کنند و اگر کلیدها اندازه مناسبی نداشته باشند سرعت کار آنها را کاهش خواهند داد . 
  • لپ‌تاپ گرافیست‌ها بهتر است دارای درایو نوری باشد و تعداد پورت‌های آن نیز محدود نباشند
  •  اگر فعالیت حرفه‌ ای شما با لپ‌تاپ ساعت‌های زیاد است ، خرید لپ‌تاپی توصیه می‌شود که از نظر تهویه حرارت و جریان هوا محدود نباشد پس به دنبال مدل‌های باریک اندام و سبک نباشید.

چند پیشنهاد  :

 

لپ تاپ ایسوس GL553VD – i7-16GB-2TB-FHD

GL553

نوع پردازنده:Core i7
مدل پردازنده:7700HQ
حافظه رم:16 گیگابایت
ظرفیت حافظه داخلی:2 ترابایت + 128GB SSD
مدل پردازنده گرافیکی:GTX 1050
حافظه اختصاصی کارت گرافیک:4 گیگابایت
وضوح تصویر / رزولوشن:1920×1080

 

مدل لپ تاپASUS FX553VD

FX553

نوع پردازنده: Core i5
مدل پردازنده:7300HQ
حافظه رم:12گیگابایت
 ظرفیت حافظه داخلی:1ترابایت
صفحه نمایش15.6″ Full HD 1920×1080
مدل پردازنده گرافیکی:GTX 1050
حافظه اختصاصی کارت گرافیک:4گیگابایت قابل ارتقا به 5 گیگابایت

 لپ تاپ ایسر مدل Aspire VX5-591Gvx5

سری پردازنده :Core i7

مدل پردازنده :7700HQ
ظرفیت حافظه RAM :16 گیگابایت
مشخصات حافظه داخلی : یک ترابایت+256GB  SSD
مدل پردازنده گرافیکی :GeForce GTX 1050 Ti DDR5
حافظه اختصاصی کارت گرافیک :4 کیگابایت
وضوح تصویر :Full HD 1920×1080
راهنمای خرید لپ تاپ های بازه 3 الی 4 میلیون و بازه 4 الی 5 میلیون را از دست ندهید.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *