پنج راه ساده برای عکاسی سیاه و سفید

پنج راه ساده برای عکاسی سیاه و سفید

با سلام.در این مقاله سعی شده است به پنج راهکار اولیه و بدردبخور برای عکاسی با تکنیک بلک اند وایت، توسط ZenFone 3 Zoom اشاره شود .
عکاسی سیاه و سفید هنوزهم یک شکل خوب و کلاسیک ازثبت یک لحظه است و گوشی ZenFone 3 Zoom یک روش عالی برای انجام آن می باشد . اگر میخواهید رنگ هارا حذف کنید باید توجه ویژه ای به شکل، بافت و ترکیب داشته باشید . در اینجا به چند نکته برای گرفتن عکس های بزرگ سیاه و سفید میپردازیم که در استفاده بیشتر از محیط اطراف خود جهت خلق اینگونه تصاویر مفید است .
درابتدا در نظر داشته باشید که با انتخاب حالت زاویه باز در دوربین ZenFone 3 Zoom میتوانید بطور تنظیم شده عکس سیاه وسفید بگیرید .

“به دنبال کنتراست باشید”

Contrast
Contrast

(توضیح : کنتراست یعنی سوژه با اختلاف آشکاری در برابر پس زمینه قرارگیرد.م)

ممکن است دشوار باشد که چشم ما کنتراستی را بسازد که نه سوژه و نه پس زمینه رنگ مشخص داارند . فقط سعی نکنید بیش از حد به چیزی توجه کنید که ممکن است[در دنیای رنگ ها ] به عنوان رنگ پر جنب و جوش ببینید. تمام قدرت رنگ های پر جنب و جوش در عکاسی سیاه و سفید ناپدید می شود و عکس کاملا به آنچه در اطراف آن است، بستگی دارد.

به عنوان مثال، گل بنفش زمانی که در برابر آسمان باز می شود تقریبا همان سایه خاکستری است. با این حال، تغییر و تنظیم چشم انداز , به طوری که خاک در پایه خود را یک پس زمینه مجزا نشان دهد (به کمک کنتراست مناسب) میتواند گل و خاک و دیگر اجزای تصویر را از یکدیگر متمایز سازد .
سعی کنید برای جلوگیری از استقاده ی زیاد تک رنگ جامد سیاه که گاهی یک شیب اشتباهی به عکس مبدهد از خاکستری زیادی که در عکس ها وجود دارد استفاده کنید و با کمک آن تغییر تدریجی این سطوح را که تبدیل سیاه به سفید یا برعکس است را به خوبی نشان دهید .(منظور ایجاد طیف رنگ ها .م) . این را می توان به طور جدی تر و افراطی با استفاه از فریم عکس هم انجام داد . به طوری که رنگ سفید همانند سفید خالصی باشد که در برابر سیاه پوستان است .

 

“تمرکز بر بافت ها و الگوها”

Focus on textures
Focus on textures and patterns

شناسایی اکثر اشیاء به رنگ آن بستگی دارد، اما با حذف آن در عکس های سیاه و سفید، باید زمان را برای ارزیابی بافت ها و الگوها صرف کنیم.
این تفاوت های خوب در بافت و جزییات ، چشم انداز جدیدی را ارائه می دهند،با این حال شما باید به دنبال موضوعات مناسب باشید. حتی موضوع شلخته وکثیفی مثل رطوبت فاضلاب،زیرا دارای بافت هایی است که از خشک و زنگ زده به مرطوب و نرم و لیز تبدیل میشود .
در عکاسی سیاه و سفید، چیز ساده ای می تواند طیف وسیعی از فرصت ها را فراهم کند. برای درک این مسئله به خوبی در یک شی نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد هنگامی که رنگ برداشته می شود، واقعیت نشان داده میشود !

 

“دستیابی به نورکم”

 

Aim to underexpose

اگر از ZenFone 3 Zoom برای گرفتن عکس در حالت دستی استفاده می کنید، سعی کنید عکس خود را کمی کم نور کنید. این کار می تواند جزئیات کلیدی و مهم را در مناطقی که در غیر این صورت از بین می رود، بیرون آورد. فقط روی نماد EV ضربه بزنید و کشویی را که به صورت بالا یا پایین است بکشید. باید توجه داشت که ممکن است این کار در عکسهایی که نسبتا تاریک هستند، کاملا کاربردی نباشد. در هر حال با در نظر گرفتن این نکته میتوان دید که یک موضوع با نور کافی در پس زمینه تاریک بهتر ظاهرمی شود و با قرار گرفتن در معرض نور کمتری ، جزئیات دقیق تر در از سوژه پدیدار میگردد .

 

” عکاسی با “HDR

Shoot in HDR
Shoot in HDR

اگر چه ZenFone 3 Zoom دارای یک دوربین سیاه و سفید اختصاص یافته است، ولی ممکن است شما بخواهید عکسبرداری را در HDR انجام دهید. این عکس ها با محدوده دینامیکی بالا همه جزئیات را در سطوح مختلف در معرض دید قرار می دهد. اگر چه این امر به اندازه کافی در عکاسی رنگی مهم است، اما هنگامی که شما میخواهید در عکاسی سیاه هر گونه ظرافت را ضبط کنید، دوچندان اهمیت پیدا کنید .
چیزی را از دست ندهید که به شدت روشن است یا تاریکی بیش از حدی دارد . عکس HDR همیشه می تواند بعد رنگ را حذف کند.

 

“با منحنی ها بازی کن”

Play with curves

پس از گرفتن عکس، ZenFone 3 Zoom را باز کنید و نماد طعمه جادویی در پایین سمت راست را کلیک کنید . این کار ویرایشگر عکس را باز می کند. از اینجا، نماد +/- در پایین سمت راست را ضربه بزنید و انگشت خود را بالا ببرید تا بتوانید روی منحنی هارا تغییر دهید . این یک نمودار است که شما می توانید تونیکس برخی یا همه رنگ ها را در عکس تغییر دهید.
به عنوان مثال،اگر قرمز شدیدی در عکس است میتوانید آن را کمتر کنید، یا منحنی را برای جنب و جوش بیشتر عکس روی سبز حرکت دهید. این کار ممکن است در عکاسی ساه و سفید اضافی بنظر برسد اما بازی با این مقادیر قبل از حذف رنگ می تواند جزئیات مورد نظر را بهتر نمایش دهد . البته، آپشن RGB را نیز می توان در یک عکس سیاه و سفید امتحان کرد که عکس های بهتری تنظیم می کند .

عکاسی
Play with curves

توجه داشته باشید که ویرایشگر عکس فیلتر سیاه و سفید را نیز پشتیبانی می کند که به شما اجازه می دهد که عکسی رنگی بگیرید و قبل از حذف رنگ عکس خود ، آنرا به درستی ویرایش کنید . همچنین، با وجود طیف وسیعی از برنامه های ویرایش در اکوسیستم آندروید و حضور برنامه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری خلاقیت های خود، در هر زمان می توانید یک عکاس بزرگ شوید .

 

منبع: ایسوس

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *