هرآنچه باید در مورد واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دانست

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چیست؟

سوالی که شاید این روزها برای شما هم به وجود بیاید.در این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی ویژه تر به چیستی و کاربرد های این دو تکنولوژی نو ظهور یعنی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده داشته باشیم.

واقعیت مجازی

من سید ابوالفضل شرافت هستم، از سال ۱۳۹۵ به طور جدی وارد فاز تحقیق و آشنایی هر چه بیشتر با این دو تکنولوژی شدم.اگر که بخواهم در یک جمله به معرفی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بپردازم باید بگویم که واقعیت مجازی می تواند شما را در یک محیط مجازی قرار دهد و واقعیت افزوده شی و جسم مجازی هستش که توسط وسایل مختلفی همچون دوربین تلفن همراه و … وارد فضای حقیقی می شود.

به بیانی دیگر

واقعیت مجازی به فناوریی گفته می شود که در آن محیط مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد و براساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند و کاربر حس حضور در آن فضا را تجربه خواهد کرد.

برای مثال هنگامی که کاربری هدست واقعیت مجازی را بر روی سر خود قرار می دهد، در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که در دید اول مجازی است اما می تواند براساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می کند و ذهن انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.

یک محیط واقعیت مجازی در هدست واقعیت مجازی توسط اپلیکیشن های اختصاصی آن به وجود می آید. برخی از این محیط ها بصورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی هستند و برخی دیگر نیز ویدئوها یا تصاویری ۳۶۰ درجه از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. با این قابلیت فناوری واقعیت مجازی می‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند.

توجه داشته باشید که عینک های ساده واقعیت مجازی که بر مبنای گوگل کاردبورد طراحی شده است نمی تواند حرکت دست و پای شمارا دریافت کند اما ژیروسکوپ و برنامه های مخصوص تلفن همراه می تواند تا حدی آن حس تازه و جذاب را برای شما تداعی نماید.

اغلب محیط‌های واقعیت مجازی در درجه اول، تجربه‌های دیداری می‌باشند که از طریق یک هدست واقعیت مجازی قابل مشاهده و تجربه می‌باشند. برخی از اپلیکیشن ها دارای اطلاعات حسی دیگری مانند تولید صدا هم می‌باشند. محیط‌های شبیه‌سازی شده می‌توانند مانند محیط‌های زندگی واقعی و یا به صورت کاملا متفاوت باشند نظیر آنچه در محیط‌های بازی دیده می‌شود.

کابرد ها

اگر بخواهیم به گوشه ای از کاربرد های واقعیت مجازی اشاره کنیم، استفاده در شبیه ساز های نظامی، ورزشی، پزشکی و آموزشی و یا حتی توریست و گردشگری، بازی و… باز هم بخش کوچکی از مزایای این تکنولوژی است.

 

واقعیت افزوده به روشی گفته میشود که به واقعیت و فضای حقیقی اطراف ما، امکانات و ویژگی های بیشتری اضافه می کند.و باعث درک و سرعت عمل بیشتری می شود.عملا پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی بوجود می آورد.

واقعیت افزوده در دنیای امروز هر غیر ممکنی را ممکن می سازد و کاربردهای این تکنولوژی روز به روز در حال بیشتر شدن می باشد

ایده ی اولیه واقعیت افزوده برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ توسط توماس کادل ، یکی از ار کارمندان شرکت هواپیما سازی بوئینگ مطرح شد توماس کادل زمانی که در بوئینگ به کارکنان، برای سرهم کردن کابل‌ها در هواپیما کمک می‌کرد، مفهوم واقعیت افزوده را ابداع کرد.

در این زمان، واقعیت افزوده را می توان در دو نوع گوشی های هوشمند و عینکهای پوشیدنی معرفی کرد.

درباره نویسنده

برنامه نویس و طراح تعاملی و علاقه مند به تولید محتوا در حوزه تکنولوژی و فناوری های جدید

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *