هایپر تریدینگ (hyper threading) چیست؟

هایپر تریدینگ :

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و همچنین نیاز وافر به سرعت بخشیدن در پردازش مسائل و انتقال اطلاعات و داده های فراوان از جایی به جای دیگر، پس آفزایش کارایی و عملکرد وسایل و تجهیزات یکی از نتایج این پیشرفت و سرعت است که پردازنده های کامپیوترها هم از این قاعده مستثنی نیستند .

پردازنده یا واحد پردازش مرکزی یا به اختصار لاتین CPU ،  اساس کارش محاسبه و اجرای برنامه ها است که در هر لحظه از زمان فقط قادر به اجرای یک دستور و یا وظیفه است ؛ این کار به وسیله هسته های موجود در آن صورت می پذیرد که هر هسته یک وظیفه را رسیدگی می کند و این ساده ترین پردازنده است که شامل یک هسته مرکزی می باشد . این   پردازنده ها را می توان با افزایش هسته ، مقداری کارایی آنها را افزایش داد .

با آمدن تکنولوژی جدیدی به نام hyper threading (هایپر تریدینگ) از طرف ایتل که بر روی پردازنده های جدید همچون core i7 و… این قابلیت فراهم شده است که کارایی پردازنده ها دوچندان شود .

cpu

هایپر تریدینگ چیست ؟

هایپر تریدینگ یک قابلیت جدید است که عملکرد یک هسته فیزیکی را به عملکرد دو هسته تبدیل می کند .یعنی اینکه در عین واحد دو وظیفه یا دستور العمل (thread)را پردازش می کند .در واقع با اين تکنولوژي ، سيستم‌عامل به هر هسته پردازشي به چشم يک دو هسته‌اي نگاه مي‌کند که قابليت پردازش همزمان دو دستورالعمل را دارد.مثلا  سيستم عامل يک تک هسته‌اي با تکنولوژي Hyper Threading را به عنوان يک دو هسته‌اي مي‌شناسد و اگر به پنجره Task Manager برويد، دقيقا دو هسته پردازشي براي آن در نظر خواهد گرفت.
به همين ترتيب يک چهار هسته‌اي با تکنولوژي Hyper Threading از نظر سيستم‌عامل يک 8 هسته‌اي خواهد بود.

هایپر تریدینگ

اينتل سه مزيت عمده براي تکنولوژي Hyper Threading برشمرده است:

  1. بهبود پشتيباني از کدهاي Multi -Thread
  2. امکان اجراي هم زمان چندين thread
  3. بهبود زمان پاسخگويي و عکس العمل پردازنده به دستور العمل‌هاي دريافتي.

سی پی یو

طبق اطلاعات منتشر شده از سوي اینتل، مزيت اول تنها 5 درصد به سطح فيزيکي پردازنده افزوده (افزايش اندازه فيزيکي پردازنده) ولي در عوض 15 تا 30 درصد، کارآيي را افزايش مي‌دهد، به علاوه اينتل ادعا مي‌کند يک پردازنده با تکنولوژي Hyper Threading از يک پردازنده کاملا مشابه بدون اين تکنولوژي تا 30 درصد سريع‌تر است .

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *