واقعیت افزوده

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده مجموعه ای از اطلاعات است که توسط کامپیوتر به صورت زنده یا غیر زنده و در تعامل با کاربر بوسیله ی تجهیزات مورد نیاز به دنیای واقعی اضافه می شوند .

اپلیکیشن واقعیت افزوده
کاربرد واقعیت افزوده

واقعیت افزوده در دنیای امروز کاربرد فراوانی دارد ، نمونه ی بارزکاربرد این فناوری را میتوان هنگام بازی فوتبال یا والیبال از تلویزیون مشاهده نمود در جایی که خط آفساید بر روی تصویر نمایان می شود یا زمانی که در والیبال اطلاعات اضافی بر روی تصویر واقعی قرار میگیرند و حتی در مسابقات شنا لحظه ی اول شدن شناگر در صفه ی تلویزیون قابل مشاهده می شود.

کاربرد دیگر واقعیت افزوده در صنعت بازی است ، تصور تعامل دنیای واقعی و مجازی می تواند برای بسیاری از ما هیجان انگیز باشد .
محیط های واقعی در شهر، ساختمان ها و آسمانخراش ها با استفاده از واقعیت افزوده میتوانند به محیط بازی تبدیل شوند و شما میتوانید به داخل این مکان ها رفته ، حرکت کرده و همزمان بازی کنید .
برای نمونه بازی پوکمون گو که در سال ۲۰۱۶ توسط نیانتیک تولید شد و با ترکیب دنیای واقعی و مجازی توانست موفقیت فراوانی بدست آورد .

بازی واقعیت افزوده
صنعت توریسم یکی از موفق ترین صنعت ها برای واقعیت افزوده به حساب می آید، با این فناوری می توان گردشگران را از راهنما بی نیاز کرد .
قابل ذکر است با وجود Google maps که میتواند مکان های دقیق رستوران ، پمپ بنزین ، هتل و…را به کاربر نمایش دهد اما ترکیب این اطلاعات با دنیای واقعی هم میتواند جذاب باشد و هم حرکتی رو به جلو را برای کاربر پدید آورد .


از نظر همگی ما مجلات و کتابها گاهی میتوانند خسته کننده و کسل کننده باشند اما با استفاده از واقعیت افزوده در صنعت تبلیغات و نشر می توانیم ساعت ها به مشاهده و مطالعه بپردازیم بی آنکه خسته یا کسل شویم .
با این فناوری میتوانیم کودکان را با کتاب ها و مجلات مناسب خودشان سرگرم نماییم .

کاربرد واقعیت افزوده با گوشی
واقعیت افزوده چگونه کار میکند؟

برای افزودن اطلاعات به محیط نیاز به سخت افزاری کارآمد داریم، که شرایط و موقعیت محیط را درک کرده و پردازش نماید و اطلاعات مفید را به صورت واقعیت افزوده نمایش دهد.
برای استفاده از واقعیت افزوده نیاز به تلفن هوشمند داریم و البته در آینده ی نزدیک با ظهور عینک های هوشمند ، سخت افزار مناسب این فناوری را در اختیار داریم.

تجهیزات داخلی این دستگاه ها اعم از شتاب سنج ، دوربین ، فشار سنج ، میکروفن ، موقعیت یاب ماهواره ای و …هستند که ابزار شناسایی محیط را در اختیار ما میگذارند و به کمک قابلیت های نرم افزاری تصاویر اطراف را پردازش می کنند و صفحه ی نمایشگر شامل تصاویر واقعی و اطلاعات اضافی می شود که به کمک امکان ارتباطیشان مثل Wifi , 3G ,…. قابل مشاهده می شوند .
البته برای نمایان شدن اطلاعات اضافی بر روی نمایشگر و در کل برای خلق واقعیت افزوده نیاز به عواملی داریم مثلا واقعیتی که دوربین ار آن تصویر برداری می کند باید حاوی نقاط قابل فهمی برای نرم افزار باشد تابتواند اطلاعات افزوده را با توجه به موقعیت آنها در جای مناسب نمایش دهد و برای این کار چند روش وجود دارد :
۱.تگ های Qr
۲.ترکیب تصویر + موقعیت جغرافیایی + موقعیت قرارگیری دستگاه
۳.صفحات دارای چاپ مشخص

کاربرد واقعیت افزوده

به این ترتیب واقعیت افزوده شکل میگیرد و برای انسان قابل رویت می شود .
شایان ذکر است واقعیت افزوده در معماری کاربرد فراوانی دارد .
مدت زیادی ماکت ها طرح اصلی مکان ساخته نشده بودند و با ظهور نرم افزار ها و واقعیت افزوده و با استفاده از مدل های سه بعدی مجازی ، ماکت ها نسبتا دنیای معماری را ترک کردند.
دنیای مجازی و فناوری های نوین توانستند نمونه ای برای قبل از ساخت محیط مورد نظر به حساب آیند و کاربر به راحتی میتواند طرح مورد نظر را با رنگ و لعاب دلخواه خود اجرایی کند.
با بهره گیری از واقعیت افزوده میتوان ساختمان تکمیل شده را در مکان ساخت پروژه دید و درون آن حرکت کرد و تمام زوایا و نکات ریز را برانداز کرد.
به این ترتیب قابلیت معماری بالارفته و دیکر نیازی به ساخت ماکت های حجیم و گران قیمت نیست .

شرکت IkEa سازنده ی انواع مبلمان خانگی و اداری است که مدت هاست از فناوری واقعیت افزوده استفاده می کند ، دلیل استفاده ی این شرکت موفق از این فناوری این است که وقتی مشتری سفارشی میداد و بعد از تحویل متوجه مناسب نبودن سفارش برای مکان مورد نظر میشد، مجبور به برگشت محصول به شرکت بود، اما با ظهور این فناوری و استفاده ی این شرکت از آن ،کار هم برای شرکت و هم برای مشتری آسان شد .
این شرکت کاتالوگی تولید کرد به همراه App مخصوص که روانه ی بازار شد و مشتری قبل از سفارش با استفاده از واقعیت افزوده میتواند محصول مورد نظر را برانداز کند و از مناسب بودن محصول برای مکان مورد نظر اطمینان حاصل نماید و سپس سفارش دهد.

واقعیت افزوده چیست؟
در کل کاربرد واقعیت افزوده بسیار فراتر از چیزی است که بیان شد و باید بدانیم خلاقیت انسان در ساخت و پرورش این تکنولوژی دخیل است .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *