بررسی قابلیت game mode ویندوز و نحوه فعال سازی آن

“بهترین تجربه ممکن بازی” این شعاری است که شرکت مایکروسافت پس از ارائه قابلیت Game Mode  در آخرین آپدیت بزرگ خود برای ویندوز استفاده کرد.

مایکروسافت معتقد است که شما با فعال سازی  این قابلیت می توانید از تجربه بهتری برای بازی کردن بر روی رایانه شخصی خود داشته باشید.اما این ادعا چه قدر صحت دارد؟

با ما در ایسوس ساپورت همراه باشید تا به بررسی عملکرد این قابلیت و نحوه فعال سازی آن بپردازیم.

هنگامی که ویندوز۸ آمد بسیاری از گیمر ها روی خوشی نشان ندادند و این سبب شد که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ دست به کار شده و سعی بر راضی نگه داشتن گیمر ها داشته باشد.

قابلیت game mode  که در آخرین آپدیت بزرگ ویندوز ۱۰ قابلیت دسترسی دارد(برای استفاده از این قابلیت ویندوز خود را به نسخه ۱۵۰۱۹ یا همان آپدیت creators  به روز رسانی کنید.) را از طریق setting ویندوز میتوانید فعال کنید.البته این قابلیت به صورت پیش فرض فعال است ولی برای آن دسته از کاربرانی که مایل به فعال سازی هستند باید با وارد شدن به قسمت تنظیمات و سپس انتخاب حالت gaming  و سپس در قسمت چپ پنجره با انتخاب حالت Game Mode  و کشاندن لغزاننده به حالت on  میتوانند این کار را انجام دهند.

Game Mode

جالب است بداینم که هسته ی اصلی این ایده از کنسول بازی ایکس باکس گرفته شده است.باید گفت این قابلیت صرفا به بهبود پردازش های گرافیکی و پردازش های اصلی منتهی نمی شود و قسمتی تحت عنوان game bar   برای اجرای برخی دستورات در آن موجود است.

در این جا می خواهیم بنچمارک های به دست آمده در حالت فعال سازی یا عدم فعال سازی حالت Game Mode  را بررسی کنیم.

سیستم استفاده شده در این تست یک سرفیس بوک با ۱۶گیگابایت رم و ۱ ترابایت حافظه ssd و پردازشگر core i7  شرکت اینتل و گرافیک gtx 965m با دوگیگابایت حافظه اختصاصی شرکت انویدیا است.

در ابتدا هیچ برنامه خاصی به جز Nvidia GeForce Experience پردازش نمی شود.حال به نتایج تست نگاهی می اندازیم:

Benchmarks

همانطور ک میبینم تفاوت خاصی بین فعال بودن و نبودن این قابلیت نیست.اما حال کافی است چندین پردازش جدید را برای محک زدن این قابلیت اجرا کنیم.برای مثال یک ویدیو در سایت یوتیوب که بر روی حالت پخش اتوماتیک است وفعال کردن آنتی ویروس AVG.

حال به نتایج به دست آمده نگاهی می اندازیم:

Bechmarks

همانطور که میبینیم فعال کردن این حالت  مشخصا به بهبود پردازش ها کمک کرده است.گفتنی است که وقتی سیستم شما در کمترین حالت فریم ریت ممکن بازی را اجرا میکند فعال شدن این قابلیت می تواند کمک بزرگی به اجرای بهتر بازی منجر شود.

دیدیم که این قابلیت میتواند چه قدر سودمند باشد.اما این همه ی ماجرا نیست.اضافه شدن ضبط ویدیو و صدا هم از قابلیت های این حالت است.

وارد بخش Gaming  از قسمت تنظیمات ویندوز که بشویم،در ابتدا با سرعنوان Game Bar  مواجه میشویم.اما این دقیقا چیست؟

وقتی شما وارد یک بازی شده اید با فشردن کلیدهای ترکیبی windows+G  میتوانید یک سری قابلیت جدید دسترسی پیدا کنید

Settings

اما اگر از جوی استیک های ایکس باکس استفاده میکنید می توانید با فشردن کلید لوگوی ایکس باکس وارد این قسمت شوید.

همانطور که در تصویر مشخص است شما با یک سری از میانبرها مواجه هستید که هرکدام به انجام کار خاصی مربوط میشوند که از جمله میتوان به گرفتن اسکرین شات یا صبط ویدیو از محیط بازی اشاره کرد.

Windows logo key+G: باز کردن گیم بار

Windows logo key+Alt+G: ضبط ویدیو

Windows logo key+Alt+R: اغاز یا متوقف کردن ضبط

Windows logo key+Alt+Print Screen:گرفتن اسکرین شات

Windows logo key+Alt+T: نشان دادن یا عدم نمایش زمان

Windows logo key+Alt+M: اغاز یا متوقف کردن میکروفن

 Game Dvr

وارد سرعنوان بعدی تحت عنوان Game Dvr  میشویم.در اینجا میتوانید تنظیمات نحوه ذخیره سازی و محل ذخیره سازی ویدیو های ضبط شده دسترسی پیدا کنید.برای مثال میتوانید محل ذخیره پیش فرض را که پوشه ویدیو موجود در یوزر ویندوز است تغییر دهید و یا حداکثر میزان زمان ضبط که بر روی ۱ ساعت به طور پیش فرض تنظیم شده است را تغییر دهید.همچنین می توانید اجازه دهید که صداهایی که از طریق میکروفن دریافت میشند را ضبط کنید یا مایل به انجامش نیستید و یا کمی پایین تر کیفیت ذخیره سازی که معمولا پیشنهاد میشود بر روی ۱۲۸kbps  باشد را تغییر دهید.

میزان بلندی صدای میکروفن و خود سیستم را از قسمت بعد میتوانید تنظیم کنید. و در آخر فریم ریت ویدیو های ضبط شده که در دوحالت ۳۰ و ۶۰ و در کیفیت های استاندارد و High  قابل تغییر هستند را میتوانید مشاهده کنید.هم چنین میتوانید اجازه دهید نشانگر موس در هنگام ضبط ویدیو حضور داشته باشد یا نه!

Broadcasting

سر عنوان بعدی Broadcasting  نام دارد که در آن برخی تنظیمات قابل دسترسی هستند که میتوان به تظیمات میکروفن و یا دوربین دستگاه (درصورت موجود) دسترسی پیدا کرد.

در آخر میتوان گفت این قابلیت جدید که به ویندوز آمده بسیار کاربردی و اما در ابتدای مسیر است و مایکروسافت میتواند با بهبود هایی در آن سعی در بهتر شدن آن بکند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *