هایپر تریدینگ (hyper threading) چیست؟

هایپر تریدینگ :

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و همچنین نیاز وافر به سرعت بخشیدن در پردازش مسائل و انتقال اطلاعات و داده های فراوان از جایی به جای دیگر، پس آفزایش کارایی و عملکرد وسایل و تجهیزات یکی از نتایج این پیشرفت و سرعت است که پردازنده های کامپیوترها هم از این قاعده مستثنی نیستند .

پردازنده یا واحد پردازش مرکزی یا به اختصار لاتین CPU ،  اساس کارش محاسبه و اجرای برنامه ها است که در هر لحظه از زمان فقط قادر به اجرای یک دستور و یا وظیفه است ؛ این کار به وسیله هسته های موجود در آن صورت می پذیرد که هر هسته یک وظیفه را رسیدگی می کند و این ساده ترین پردازنده است که شامل یک هسته مرکزی می باشد . این   پردازنده ها را می توان با افزایش هسته ، مقداری کارایی آنها را افزایش داد .

با آمدن تکنولوژی جدیدی به نام hyper threading (هایپر تریدینگ) از طرف ایتل که بر روی پردازنده های جدید همچون core i7 و… این قابلیت فراهم شده است که کارایی پردازنده ها دوچندان شود .

cpu

هایپر تریدینگ چیست ؟

هایپر تریدینگ یک قابلیت جدید است که عملکرد یک هسته فیزیکی را به عملکرد دو هسته تبدیل می کند .یعنی اینکه در عین واحد دو وظیفه یا دستور العمل (thread)را پردازش می کند .در واقع با این تکنولوژی ، سیستم‌عامل به هر هسته پردازشی به چشم یک دو هسته‌ای نگاه می‌کند که قابلیت پردازش همزمان دو دستورالعمل را دارد.مثلا  سیستم عامل یک تک هسته‌ای با تکنولوژی Hyper Threading را به عنوان یک دو هسته‌ای می‌شناسد و اگر به پنجره Task Manager بروید، دقیقا دو هسته پردازشی برای آن در نظر خواهد گرفت.
به همین ترتیب یک چهار هسته‌ای با تکنولوژی Hyper Threading از نظر سیستم‌عامل یک ۸ هسته‌ای خواهد بود.

هایپر تریدینگ

اینتل سه مزیت عمده برای تکنولوژی Hyper Threading برشمرده است:

  1. بهبود پشتیبانی از کدهای Multi -Thread
  2. امکان اجرای هم زمان چندین thread
  3. بهبود زمان پاسخگویی و عکس العمل پردازنده به دستور العمل‌های دریافتی.

سی پی یو

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی اینتل، مزیت اول تنها ۵ درصد به سطح فیزیکی پردازنده افزوده (افزایش اندازه فیزیکی پردازنده) ولی در عوض ۱۵ تا ۳۰ درصد، کارآیی را افزایش می‌دهد، به علاوه اینتل ادعا می‌کند یک پردازنده با تکنولوژی Hyper Threading از یک پردازنده کاملا مشابه بدون این تکنولوژی تا ۳۰ درصد سریع‌تر است .

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *