اوبونتو را به ویندوز بیاورید!

بالاخره لینوکس به ویندوز آمد!

اوبونتو در ویندوز استور

درست در کنفرانس جهانی Strata+Hadoop بود که مایکروسافت رسما اعلام کرد که کاربران میتوانند سرویس HDinside  را تحت کلاسترهای اوبونتو در آژور اجرا کنند.این یک مزیت بسیار مهم برای ویندوز خواهد بود چرا که شرکت هایی که با داده های حجیم سروکار دارند می توانندبا استفاده ازاین قابلیت به اهداف خود برسند.

اما HDinside  دقیقا چیست؟

شرکت هایی که با داده های بسیار بزرگ سروکار دارند از این ویژگی استفاده می کنند.درواقع یک راه حل آپاچی هادوپ است.این سرویس از مزایای Powerview  و PowerPivot  در اکسل به منظور دریافت اطلاعات از چند منبع متفاوت به منظور تحلیل و مدیریت استفاده می کند.علاوه بر این ها قابلیت سفارشی سازی که به کاربران این قابلیت را می دهد که بتوانند از زبان برنامه نویسی دیگری همانند دات نت برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.و اما یک ویژگی مهم تر اینکه کاربران و شرکت ها می توانند با اتصال به فضای ابری کار خود را گسترش دهند.

تصمیمی درست یا غلط؟!

مایکروسافت در حال تغییر است.زمانی مایکروسافت از واژه سرطان برای توصیف لینوکس استفاده می کرد اما رویکرد آنها در قبال نرم افزار ها و سیستم عامل های متن باز در حال تغییر است.این مهم را می توان در همکاری اخیر آنها در پروژه های مختلف و اعلام حمایت از بنیاد لینوکس مشاهده نمود.به طور کلی این یک رویکرد مثبت تلقی می شود.تغییراتی که قطعا به نفع کاربران خواهد بود و صد البته برای خود مایکروسافت هم یک قابلیت مهم به شمار می رود تا کاربران بیشتری را سمت خود جذب کند.

مایکروسافت رسما به بنیاد لینوکس پیوسته است!

Microsoft and Linux

این خبر در کنار عرضه ویژوال استدیو برای مک منتشر شد.تمام این فعالیت ها باعث شد تا مایکروسافت به یکی از برترین حامیان فعلی تبدیل شود.توجه آنها به نرم افزارهای متن باز فقط به اینجا ختم نمی شود.آنها با متن باز کردن نرم افزارهایی همچون PowerShell، Visual Studio Code  و .. علاقه خود را نسبت به این نوع از نرم افزارها ابراز کردند.

اوبونتو به ویندوز آمد.

اوبونتو یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس است که بر پایه دبیان است.اگر شما تا به حال از لینوکس استفاده نکرده اید و قصد مهاجرت دارید ، قطعا اولین پیشنهاد ما به شما اوبونتو است.اما حال چگونه این سیستم عامل را بر روی ویندوز نصب کنیم؟

بعد از آنکه مایکروسافت اعلام کرد که به لینوکس علاقه مند است و قول داد به زودی به استور خود آن را اضافه کند ، اکنون زمان آن فرا رسید.

ابتدا باید گفت که برای نصب این سیستم عامل شما نیاز به انجام ۲ کار خواهید داشت.

به Windows Insider  بپیوندید.

windows store

ابتدا شما باید یکی از کاربران این قسمت باشید تا بتوانید آخرین آپدیت های ویندوز را دریافت و به موجب آن قادر خواهید بود لینوکس را نصب کنید.اگر عنوان Ubuntu  را در استور ویندوز جستجو کنید و آن را کلیک کنید ، با صفحه ای مواجه خواهید شد که از شما خواسته می شود برای دریافت این برنامه باید به جمع کابران ویندوز اینسایدر بپیوندید.این کار بسیار ساده است.بر روی Join now  کلیک کنید.حال شما در مرورگر خود با صفحه ای مواجه می شوید که شامل توضیحاتی در خصوص این قابلیت است.

کافی است بر روی  Get started  کلیک کرده و سپس در صفحه بعد قرارداد را پذیرفته و به مراحل بعدی بروید.در صفحه جدید باز هم بر روی Get started  کلیک کنید.حال شما به تنظیمات ویندوز انتقال داده می شوید. مراحل را ادامه دهید و یک اکانت وارد کنید.سپس با مراجعه به قسمت تنظیمات و سپس accounts  و در ادامه از سمت چپ صفحه با انتخاب Access work or school و اضافه شدن به ADD یا همان Azure Active Directory   با اضافه کردن یک اکانت تنها یک قدم تا پیوستن به ویندوز اینسایدر فاصله دارید.حال با مراجعه به قسمت آپدیت ویندوز و دریافت آخرین آپدیت ها میتوانید یکی از شرط ها برای نصب لینوکس را اجرایی کنید.

فعال کردن WSL.

windows features

قدم بعدی فعال کردن این گزینه است.برای اینکار در قسمت سرچ ویندوز عبارت Turn windows features on  را تایپ کرده و در پنجره جدید تیک Windows Subsystem for Linux را فعال کنید. در اخر از شما خواسته می شود سیستم را ری استارت کنید.این کار را انجام دهید.

نصب اوبونتو.

به استور ویندوز مراجعه کنید.عبارت ubuntu  را جست و جو کرده و سپس آن را دانلود کنید.پس از اتمام فرایند دانلود در قسمت سرچ ویندوزباز عبارت اوبونتو را تایپ کنید و بعد از پیدا کردن آنرا اجرا کنید.

Step1

در صفحه باز شده پس از اتمام فرایند نصب از شما نام کاربری درخواست می شود.

Step2

حال در این قسمت رمز عبور خود را وارد کنید.از شما خواسته میشود این کار را۲بار انجام دهید.

Final

کار تمام است.حال شما یک اوبونتو بر روی ویندوز خود دارید.

منبع:winsupersite

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *