آشنایی با واقعیت مجازی

گاهی اوقات تفکرات خاصی داریم که آرزو میکنیم روزی تبدیل به واقعیت شوند و از دنیای رویا به واقعیت منتقل گردند.

شاید تفکرات ما چیزی فراتر از خیال باشند و از حد عجیب و غریب گذشته باشند اما دنیای امروز غیر ممکن را ممکن ساخته پس خیال دیگر ماندنی نیست چون هر خیالی روزی تبدیل به واقعیت خواهد شد، در ادامه با ایسوس ساپورت همراه باشید تا بیشتر با واقعیت مجازی و کاربردهای آن آشنا شویم.

عبارت واقعیت مجازی (Virtual Reality) هم روزی جزء خیالات و تفکرات انسان ها بوده که امروزه به واقعیت تبدیل شده.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یا فناوری VR اتفاقی جهانی است که با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری خلق میشود و می توان آن رابه جهانی تشبیه کرد که در آن هر غیر ممکنی ممکن است.

آشنایی با واقعیت مجازی
در اینجا می توانیم هیجان انگیز ترین چیز های ممکن را ببینیم ودر دنیایی سه بعدی قدم برداریم.

در فناوری Vr مثلا شاهد بازی هایی هستیم که بوسیله ی انسان انجام میشود و با کوچکترین حرکت و تغییرات انسان نتیجه ی بازی تعیین می شود ، و به طور کلی دنیای مجازی به حرکات انسان پاسخ می دهد و این حرکات و پاسخ ها سبب می شود انسان یا به طور کلی مغز آن احساس کند در دنیایی واقعی قرار دارد پس در اینجا جهانی داریم که حقیقت ندارد اما به دلیل تفکر و پاسخ های سیستم موجود و تعامل با کاربر واقعی به نظر می رسد.

بی شک می توان محبوبیت واقعیت مجازی را در سال ۱۹۹۹ و با ساخت فیلم هیجان انگیز ماتریکس مشاهده نمود .
فیلمی که محبوبیت جهانی داشت و همه از دیدن آن لذت برده ایم .

حالا پس از سال ها واقعیت مجازی پیشرفت کرده و از دستگاه های بسیار بزرگ به اسمارت فون های کوچک و هدست ها منتقل شده است و بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

آشنایی با واقعیت مجازی
حال زمان آن رسیده که به تجزیه و تحلیل هدست واقعیت مجازی بپردازیم .

نحوه‌ی عملکرد واقعیت مجازی

در کل می توان فناوری Vr را به سه دسته تقسیم بندی نمود :

نرم افزار ، سخت افزارو انسان

در ابتدا باید بگوییم که سخت افزار واسطه ای بین کاربر و نرم افزار است و در فناوری Vr به عنوان یک هدست بر روی سر قرار می گیرد .

می توان گفت هدست شامل قسمت هایی است که وضعیت انسان را بررسی کرده و به بخش نرم افزار ارسال می نماید .

در واقعیت مجازی مهمترین وضعیت و چیزی که باید به قسمت نرم افزار گزارش شود وضعیت سر است پس سنسور های موجود باید به دقت حرکات و جهت سر را به بخش نرم افزاری گزارش کنند.

حتی در برخی از هدست ها سنسور های مادون قرمز حرکات چشم را ردیابی می کنند و انسان با استفاده از حرکات چشم می تواند در دنیای مجازی هرکاری را انجام دهد .

آشنایی با واقعیت مجازی
در بخش سخت افزاری علاوه بر وجود سنسور ها باید نمایشگری هم داشته باشیم که اطلاعات دریافتی بر روی آن نمایان شود.

نمایشگرهای واقعیت مجازی

نمایشگرهای واقعیت مجازی به دو دسته ی مجزا تقسیم می شوند:

ساده و پیشرفته .

نمایشگرهای ساده نمایشگرهایی هستند که معمولا جایگاهی دارند برای قرارگیری اسمارت فون ها ، در صورتی که مدل پیشرفته ، خود شامل صفحه نمایش با رزولوشن بالاست .

هر دو این نمایشگرها در مقابل چشمان انسان قرار می گیرند و صفحه ی نمایشگربه دو قسمت مجزا تقسیم می شود که این خود باعث می شود تصاویر به صورت سه بعدی به مغز انسان القا شوند.


و شایان ذکر است که در تمام هدست ها چه ساده و چه پیشرفته صفحه ی نمایش و تمام سنسور ها داخل محفظه ای بسته قرار می گیرند که به آن HMD می گویند.

نرم افزار واقعیت مجازی

حال زمان آن رسیده که به بخش نرم افزاری بپردازیم :

به طور معمول قسمت نرم افزاری تشکیل شده از بازی ها، فیلم ها و اپلیکیشن های سه بعدی .

تمام بازی ها و اپلیکیشن ها توسط کامپیوتر ساخته می شوند و فیلم ها نیز با استفاده از تصویر برداری سه بعدی ۳۶۰ به همراه محیط های کامپیوتری خلق می شود .

همان طور که گفته شد مهمترین بخش در واقعیت مجازی انسان است .

می توان گفت درابتدا وقتی کاربر هدست را بر روی سر خود قرار می دهد در دنیای مجازی غوطه ور می شود و قابل ذکر است برای غوطه وری بیشتر باید شرایط خاصی را در نظر گرفت، مثلا برای بخش نرم افزاری به منظور اینکه تصاویر واقعی تر به نظر کاربر برسد ابعاد دقیق را در نظر بگیریم یااینکه عمق تصاویر باید به خوبی رعایت شود و موارد دیگر .


پس از غوطه وری انسان در دنیای مجازی ، کاربر در حالت تعامل قرار می گیرد یعنی به این نتیجه می رسد که تمام اجزاء اطرافش در دنیای ساختگی پویا هستند و به کنش های او واکنش نشان می دهندو پس از این مرحله کاربر به ا ین باور می رسد که در دنیایی واقعی قرار دارد و آن را به رسمیت می شناسد .

کاربردهای واقعیت مجازی

واقعیت مجازی کاربرد های فراوانی دارد که به اختصار به آن می پردازیم :

فناوری Vr در صنعت توریسم کاربرد زیادی دارد به این صورت که ویدیوهای ۳۶۰ درجه و با کیفیت بالا از مکان های توریستی و مهم ضبط می شود و افراد هزاران کیلومتر آن طرف تر می توانند با استفاده از این فناوری این تصاویر و ویدیو ها را ببینند گویی که در همان جا قرار دارد البته کاربر با استفاده از این هدست ها می تواند به هر سمت که بخواهد حرکت کند و از مکان مورد علاقه خود از تمام زوایا دیدن کند .


کاربرد دیگر واقعیت مجازی در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی است به این دلیل که از هر جهتی که کاربر بخواهد تصویربرداری شده و فضای درونی و بیرونی به طور کامل پوشش داده شده است و کاربر بدون حضور در محل مورد نظر می تواند گزینه ی مناسب برای خرید یا اجاره را انتخاب نماید .


کاربرد های دیگر واقعیت مجازی اعم از بهداشت ، سرگرمی، صنعت فضانوردی ، خودروسازی ، آموزش ، مدیتیشن و سلامت روانی و صنایع نظامی اشاره نمود .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *