ویندوز اورجینال یا کرک شده؟(مسئله این است)

این روزها استفاده از سیستم عاملی همچون ویندوز مایکروسافت بسیار گسترش پیدا کرده است، این سیستم عامل در کنار بعضی از نقاط ضعف هایش نقاط قوت هایی همچون تعدد بسیاز زیاد برنامه های عمومی و تخصصی و همچنین راحتی نسبی در استفاده از امکانات وجود دارد.

مایکروسافت سیستم عامل ویندوز را در حالت های مختلفی چون سازمانی، خانگی، حرفه ای و … با قیمتی در حدود ۲۵۰ الی ۳۵۰ دلار ارائه می کند.

حتما شما هم اصطلاح ویندوز اورجینال را شنیده اید.

ویندوز 10
ویندوز ۱۰

اما آیا تفاوت ویندوز اورجینال و ویندوز غیر اورجینال (کپی، کرک شده، اصلاح شده و…) را میدانید؟

اگر شما در ایران زندگی نمی کردید و کشور محل سکونت شما تحت قوانین کپی رایت بود مجبور بودید بلاجبار کلیه نرم افزار هایی که دارای لایسنس برای استفاده بودند را خریداری نمایید.

اما ما کاربران داخل کشور، نیازی به خرید لایسنس قانونی نداریم. چون کشور ما در حال حاضر تحت قوانین کپی رایت جهانی نیست، یا حتی در بهترین حالت رو به سیستم عامل های آزادی چون اوبونتو از خانواده لینوکس می بریم.

اعتقاد خیلی از افراد این است که از نظر امکانات و کارایی، این دو هیچ فرقی با هم ندارند و تنها برتری ویندوز اورجینال این است که دارای لایسنس قانونی است.اما خوب شاید هم کاملا این دیدگاه کاملا درست نباشد. همانگونه که نظر تعداد زیاد دیگری از افراد این است که تفاوت های ویندوز اورجینال با غیر اورجینال بیش از یک لایسنس ساده است که در ادامه به آن می پردازیم.

ویندوز

 

تفاوت‌های نسخه های اصلی ویندوز با نسخه های غیر اصلی:

 • معمولاً Source هایی که کاربران توسط آن ویندوز را نصب می‌کنند از منابعی همچون Torrent و یا دیگر سایت‌های به اشتراک گذاری فایل‌ها تهیه می‌شود. معتبرترین شرکت‌های داخلی که ویندوزهایی غیر اصلی (با منشائی غیر از شرکت تولید کننده – مایکروسافت) و بدون محدودیت را با قیمتی بسیار پایین در اختیار کاربران می‌گذارند نیز قابل اطمینان نیستند و حتی اگر ادعایی بر “Untouched” بودن آن کنند نمی‌توان از دست‌کاری نشده بودن آن سورس‌ها اطمینان حاصل کرد.
 • رفع محدودیت‌های ویندوزها معمولاً توسط اجرای فایل‌های Crack تولید شده توسط افرادی ناشناس صورت می‌پذیرد؛ اجرای فایل‌های Crack دروازه‌ای همیشگی در کامپیوتر به روی آن افراد باز می‌کند که نرم افزار امنیتی و آنتی ویروس نیز نمی‌تواند از این امر جلوگیری کند.
 •  استفاده از Windows Update که مایکروسافت روزانه و یا هفتگی در اختیار کاربران قرار می‌دهد بسیار حائز اهمیت است و نه تنها ایرادهای شناسایی شده ویندوز را برطرف می‌کند بلکه امکانات جدید و به‌روز رسانی‌های مفیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دیگر مزایای استفاده از نسخه اصلی ویندوز:

 

 • پایداری بیشتر در مقایسه با نسخه‌های جعلی
 • امنیت بیشتر در مقابل بدافزارها و حملات
 • امکان دریافت به‌روز رسانی ها به صورت واقعی
 • پشتیبانی ویژه آنلاین مایکروسافت
 • امکان استفاده همیشگی از جواز یا اصطلاحا لایسنس ویندوز
 • دریافت نرم افزارهای کاربردی از مایکروسافت که نیاز به ویندوز اصل دارند
 • توانایی تشخیص و عیب یابی به وسیله مرکز اعمال Action Center
 • بدون نیاز به تعویض‌های مکرر سیستم عامل نسبت به نمونه کپی
 • افزایش نسبی کارایی و سرعت رایانه شما

 

اکنون نظر شما چیست؟

 

درباره نویسنده

برنامه نویس و طراح تعاملی و علاقه مند به تولید محتوا در حوزه تکنولوژی و فناوری های جدید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *